„Софија загрижена поради честите напади на Бугарите во С.Македонија“, „Нов удар на Бугарите кон Македонија“, „Радев бара правда за Бугарите“, се само дел од ...
сите 9 | | | веќе видена

ЛУЃЕТО КОИ СЕ ВО СТРАНСТВО МОЖЕ ДА СЕ САМОПОПИШАТ Од понеделник почнува првата фаза на пописот. Ќе се попишуваaт иселениците, вработените во ДКП, затворениците ...
| | веќе видена

Вчера македонската јавност се запозна со новото дело на авторот Љубчо Георгиевски , мега познат по неговата „научно-фантастична“ стихозбирка „Апокалипса“ од ...
| | веќе видена

СТИГА И ВТОРАТА ПРАТКА ВАКЦИНИ ОД СРБИЈА На граничниот премин Табановце пристигна и втората пратка од донацијата на вакцините од компанијата Фајзер, од соседна ...
| | веќе видена

-Предвидената сума ќе биде наменета за финансирање на програмските активности на здруженијата и фондациите, преку грантови за програми (проекти) преку мерката ...
сите 2 | | | веќе видена

И вториот мартовски ден времето во земјава ќе биде претежно сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието на места ...
сите 18 | | | веќе видена

СТАРТУВАШЕ ПРВАТА ФАЗА ОД ПОПИСОТ Од денес 1 март стартува првата фаза од попишувањето кое ќе се одвива до 21 април. Околу 5055 реонски попишувачи и 506 ...
| | веќе видена

Владата ниту преговарала, ниту ќе преговара за македонскиот идентитет и македонскиот јазик, вели премиерот Зоран Заев и додава дека универзално право на сите ...
сите 5 | | | веќе видена

– Како професионален новинар од 1967 година, имав можност да влезам во сите села и градови и да разговарам со стотици луѓе. Приказната за Мис Стон ја слушнав ...
сите 2 | | | веќе видена

На патниот правец Кичево – Охрид, на делницата Пресека – село Врбјани денеска поради изведување на градежни работи на пат – минирање во период меѓу 12 и 15 ...
сите 9 | | | веќе видена

Се вработувале лица без да бидат предвидени во планот и без за нив да се обезбеди согласност од Министерството за финансии, а имало и вработувања кои се ...
| | веќе видена

ПРЕСУДИ ЗА „ТАРГЕТ - ТВРДИНА“ Сашо Мијалков е осуден првостепено на вкупна казна затвор од 12 години за случајот „Таргет тврдина“ за нелегално прислушкување. ...
| | веќе видена